6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Gaziantep Kiralık Daire

584 ilan
1
2
3
4
5

Gaziantep Kiralık Daire Seçeneklerini İncelerken Bilinmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

 

Genellikle yaşamayı planladığımız ya da yaşadığımız ile ait genel bilgilere pek hakim değilizdir. Aslında yaşam alanı olarak seçeceğimiz ile ait belli özellikler hakkında bilgi sahibi olmak en doğru yeri seçebilmek açısından son derece faydalıdır. O halde Gaziantep kiralık daire ilanlarını incelerken aynı zamanda Gaziantep iline ait özellikler hakkında da daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesinin birleştiği noktada bulunan Gaziantep Suriye'ye komşu olan bir sınır ilimizdir. Güneydoğu Torosların uzantıları olan Sof dağlarının yer aldığı ilde ayrıca Sam, Dülükbaba, Sarıkaya ve Ganibaba Dağları da bulunuyor. İlin önemli ovaları; İslahiye, Araban, Barak, Oğuzeli ve Yavuzeli’dir. İlin önemli akarsularını ise; Fırat Nehri, Afrin Çayı, Nizip Çayı, Alleben Deresi ve Merziman Çayı oluşturuyor.

 

Gaziantep İlinin İklimi Nasıldır?

 

Gaziantep’te Karasal iklim ile Akdeniz iklimimin bir karışımı görülmektedir. Özellikle hava Eylül, Ağustos, Temmuz, Haziran Aylarında çok sıcak geçerken, Şubat, Ocak ve Aralık Aylarında çok soğuk olur. İlde ölçülen en düşük sıcaklık -13 °C, en yüksek sıcaklık da 42 °C olarak belirlenmiştir. Genellikle Aralık ve Şubat Aylarında en fazla yağışı alırken, Haziran ve Eylül aylarında ise en az yağışı almaktadır. Mevsim değişirken gece ve gündüz arasında da hissedilir derecede büyük bir sıcaklık farkı olmaktadır. Denize kıyısı olmadığı için Gaziantep’te nem oranı oldukça düşüktür. Hava şartları çok sert olmayan Gaziantep’te kiralık daire seçeneklerini sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

Gaziantep İlinin Ulaşımı Nasıldır?

 

Gaziantep kiralık daire seçeneklerini inceleyenlerin en çok merak ettiği soruların başında ilde ulaşımın nasıl sağlandığı geliyor. Özellikle Gaziantep ucuz kiralık evler merkeze yakın olduğu için ulaşım sorunu da çok fazla yaşanmıyor. Gaziantep’te ulaşım karayolu ile hem Akdeniz’den hem de güneyden doğuya ve kuzeye belli karayolları ile sağlanabilmektedir. Gaziantep hava, demiryolu ve karayolu ulaşım imkanları ile önemli bir geçit noktası olarak bilinmektedir.

 

Gaziantep İlinin İlçeleri Nelerdir?

 

Gaziantep’te kiralık daire ararken ilk etapta hangi ilçesinde yaşamak istediğinize karar vermeniz işinizi kolaylaştırmak açısından önemlidir. Çok fazla zaman kaybetmeden aradığınız evi daha kolay bulabilmeniz için sizlere Gaziantep İlinin İlçeleri ve bu ilçelerin özellikleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

 

  • Gaziantep’in Araban İlçesi: Gaziantep’in Kuzey Doğusunda ve ismini aldığı Araban Ovasının tam ortasında bulunan İlçe, il merkezine 67 km uzaklıkta yer almaktadır. Yüzölçümü 542 kilometre kare olan Araban İlçesinde 2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre 31.861 nüfus bulunuyor. Araban’dan ilçeye kara yolu ile ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor.

 

  • Gaziantep’in İslahiye İlçesi: Gaziantep’in batısında bulunan İslahiye ilçesi merkezden 90 kilometre uzakta bulunuyor. 2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre ilçenin toplam nüfusu 66.083 olarak belirlenmiş. Nizip’ten sonra ikinci büyük ilçesi olan İslahiye’de Gaziantep kiralık daire sahibinden veya emlakçıdan olmak üzere bütün ilanlarımızı incelemek için linki tıklayabilirsiniz. 

 

  • Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi: Oğuzeli ilçesi, Gaziantep’in Güney doğusunda ve Suriye sınırında bulunan bir hudut ilçesidir. İl merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan ilçede ulaşım kara yolu ile yapılmaktadır. 2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre nüfus 26.897 olarak belirlenen ilçenin yüzölçümü de 506 km karedir.

 

  • Gaziantep’in Nurdağı İlçesi: İl merkezine 70 km uzaklıkta yer alan Nurdağı ilçesinin yüzölçümü 798 kilometre karedir. İlçenin nüfusu ise 35.237 olarak belirlenmiştir. İlçeye ulaşım karayolu ile kolaylıkla sağlanabilmektedir.

 

  • Gaziantep’in Yavuzeli İlçesi: Gaziantep il merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan ilçenin yüzölçümü ise 650 metredir. Gaziantep Yavuzeli kiralık daire arayanlar için ilçede, 19 mezra, 5 mahalle ve 39 köy bulunuyor.

 

  • Gaziantep’in Şehitkamil İlçesi: İlçede 2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 558.821 nüfus bulunuyor. Yüzölçümü ise 1009 kilometredir.

 

  • Gaziantep’in Karkamış İlçesi: İl merkezine 75 kilometre uzaklıkta bulunan Karkamış İlçesinin yüzölçümü 341 km karedir. 2007 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin verilerine göre ilçenin nüfusu 11.581 kişi olarak belirlenmiştir. İlçeden ulaşım hem kara yolu hem de demir yolu ile sağlanmakta.

 

  • Gaziantep’in Nizip İlçesi: Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan ilçenin yüz ölçümü 1031 km kare olarak belirlenmiştir. 2007 yılı adrese dayalı yapılan nüfus kayıt sistemi sonucunda 129.432 nüfus olduğu saptanmıştır. Gaziantep Nizip kiralık daire seçeneklerini inceleyenler için ilçede; 5 belde, 33 mahalle bulunuyor.

 

  • Gaziantep’in Şahinbey İlçesi: Gaziantep’in güneyinde yer alan Şahinbey Türkiye’nin de en büyük 11. İlçesidir. 2007 yılında gerçekleştirilen adrese dayalı nüfus sistemi verilerine göre 679.053 nüfusu bulunan Gaziantep Şahinbey kiralık daire seçenekleri için linki tıklayabilir ve ilçede bulunan ilanlarımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Devamını oku