6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Satılık İşyeri

13.010 ilan
EMLAKJET'E ÖZEL
Aktim 2 Kıraç
Fiyat Sor
Bilgiçler Yapı
Esenyurt / İstanbul
Mart 2020
PROJE
EMLAKJET'E ÖZEL
Skyland İstanbul
722.000 TL - 5.070.000 TL
Eroğlu Gayrimenkul
Şişli / İstanbul
Aralık 2017
PROJE
Axis İstanbul
976.650 TL - 6.710.600 TL
Sur Yapı
Eyüp / İstanbul
Ağustos 2016
PROJE
Dumankaya Flex Office Bahçeşehir
180.000 TL - 350.000 TL
Dumankaya İnşaat
Esenyurt / İstanbul
Mart 2017
PROJE
Parima Merter
Fiyat Sor
Fer Yapı
Zeytinburnu / İstanbul
Haziran 2016
PROJE
1
2
3
4
5

Satılık İşyeri Almanın Avantajları Nelerdir?

Her yatırımda olduğu kadar gayrimenkul yatırımı yapmanın da birtakım riskleri bulunuyor. Ancak belli başlı detaylara dikkat ederek doğru bir yatırım yapmak ise tamamen sizin elinizde. Öncelikle aradığınız kriterleri en iyi şekilde belirleyerek işe başlayabilir ve sitemizin sunduğu özel ayrıcalıklı listeleme imkanlarından yararlanarak aradığınız satılık işyeri seçeneklerini bulabilirsiniz. 

 

En karlı yatırımlardan biri ticari gayrimenkul yatırımıdır. Çünkü ticari gayrimenkul yatırımının hem değeri artar ve prim yapar hem de aynı zamanda kira getirisi olur. Konuttan daha yüksek bir kira getirisi olduğu ve bakım masraflarının da düşük olduğu göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle doğru bir yatırım çeşidi olduğu gözlemlenmektedir. Satılık işyeri almanın diğer sağladığı avantajlar ise şu şekilde;

 

  • Uzun döneme bakıldığı zaman satın alınan işyerinin değer artışı konutun değer artışından çok daha yüksektir. 
  • Spotaj ticari mülkte kiracı tarafından ödendiği için gelirden vergi ödemek durumunda kalınmaz. 

 

Risk ise her yatırımda olduğu gibi işyeri satın alırken de olacaktır. Ancak alacağınız riskleri en aza indirebilmek mümkün.

 

Satılık İşyeri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Son zamanlarda yatırımcılar kira getirisi yüksek satılık dükkan seçenekleri üzerinden yatırım yapmayı daha doğru buluyor ve tercihlerini bu yönde kullanıyor. Ancak ticari gayrimenkul yatırımı yaparken bazı noktalara dikkat etmek oldukça önemli. Peki ama nedir bu detaylar?

 

  1. Lokasyona dikkat edilmeli: İşyeri satın alırken dikkat edilecek detayların başında lokasyon unsuru geliyor. Bu sebeple satılık işyeri ararken dükkanın; yaya yolu üzerinde bulunması, nüfusun yoğun ve rant alan bir yerde olması tercih edilmeli. 
  2. Park imkanı olmalı: İşyeri yatırımı yapmak için seçilecek yere kolay bir şekilde erişilebilmeli ve önünde kısa süreli bile olsa park yapılabilmeli.
  3. Geniş cepheli olmalı: Kullanım açısından rahat olması için; cephesi dar ve ince olmamalı veya çok fazla sayıda kolon yer almamalı. Çünkü ferah ve genişlik vitrinin büyüklüğü açısından önemlidir. Vitrin dükkanın tanıtım ve reklam alanıdır. Bu sebeple cephesi geniş olan mağaza veya dükkanlar tercih edilmeli. 
  4. Tapu kontrol edilmeli: Mülkün tapusu tercihen kat mülkiyetli veya kat irtifakı olmalı.
  5. Bacası ve bahçesi olmalı: Yüksek kira getirili işyeri satın almak isteyenlerin seçecekleri yerde baca ve bahçe olmalı. Bahçe veya ön kullanım alanı mülke değer katan bir özellik olduğundan önemlidir. Bacanın da sonradan eklenmesi hem kat malikleri ile fikir ayrılıkları yaşanabileceğinden itiraza maruz kalabilir hem de masraflı olacağından kiralanmak için tercih edilmeyebilir. 
Devamını oku