6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

İzmir Satılık Konut

20.772 ilan
EMLAKJET'E ÖZEL
Gültekin Pera
490.000 TL - 610.000 TL
Gültekin GYO
Menemen / İzmir
Temmuz 2019
PROJE
EMLAKJET'E ÖZEL
DAP İzmir
Fiyat Sor
DAP Yapı
Bornova / İzmir
Aralık 2020
PROJE
EMLAKJET'E ÖZEL
Folkart Vega
502.000 TL - 5.000.000 TL
Folkart Yapı
Konak / İzmir
Eylül 2021
PROJE
EMLAKJET'E ÖZEL
Folkart Line
349.000 TL - 780.000 TL
Folkart Yapı
Karabağlar / İzmir
Haziran 2020
PROJE
Aialoft
Fiyat Sor
Procon Profesyonel Konsept
Çeşme / İzmir
Mayıs 2016
PROJE
1
2
3
4
5

İzmir Satılık Konut Düşünenlere Tercih Rehberi

İzmir satılık konut arayışında olanlar için kente dair tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Türkiye’nin en kalabalık ve en gelişmiş üçüncü şehri olan İzmir, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Kentin batısında Ege Denizi, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir ve doğusunda Manisa ili bulunmaktadır. Şehir, 12.007 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Kentin deniz seviyesinden yüksekliği yalnızca 25 metredir. Victor Hugo’nun güzel bir prenses olarak betimlediği şehir, çok sayıda efsaneye de konu olmuştur. Eski çağlarda, İyonya’nın incisi olarak bilinen İzmir, Smyrna adı ile de anılmıştır. Bu isim, Amazon’un kadın savaşçılarından gelmektedir. Kentte tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu sebeple yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı nadiren sıfırın altına düşer ve kar yağışı pek görülmez. 

 

İzmir Satılık Konut Arayanlara Kentin Ekonomisi 

İzmir satılık ev tercih edecekler, kentin ekonomik durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. İzmir, Türkiye’nin en gelişmiş üçüncü şehridir ve bu sebeple de istihdam potansiyeli bir hayli fazladır. Brooking Institution tarafından yapılan oldukça saygıdeğer bir araştırmada, İzmir dünyanın en hızlı gelişen ikinci şehri seçilmiştir. Çok yönlü bir ekonomiye sahip olan kentteki temel geçim kaynakları tarım, sanayi, ticaret ve turizmdir. Ayrıca İzmir limanı, Akdeniz ve Avrupa ülkeleri ile yapılan ihracat ve ithalat etkinlikleri için oldukça önemlidir. Bölgedeki tarım ürünlerinin çeşitliliği ve verimliliği bir hayli fazladır. Buğdaydan, kerevize kadar çok farklı meyve ve sebzeler üretilir. Yerel halkın %20’si sanayi tesislerinde çalışmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turist, kenti yıl boyunca ziyaret etmektedir. Yaz turizminin dışında, inanç turizmi de yapılmaktadır. 

 

İzmir Satılık Konut Tercih Edeceklere Kentin Ulaşımı 

İzmir ulaşım açısından son derece gelişmiş bir şehirdir. Merkezden hemen her ilçeye çok çeşitli ulaşım araçları kullanılarak gidilebilir. 1943 yılından beri hizmet veren belediye otobüsleri, 1989 yılında çalışmaya başlayan metro hattı, 1992 senesinden beri devam eden vapur seferleri ile şehir içi ulaşım konusunda vatandaşlar sıkıntı çekmemektedir. Türkiye’nin en büyük havaalanlarından biri olan Adnan Mendere Havalimanı, ilde bulunmaktadır. Ayrıca şehrin en önemli ilçelerinden birinde yer alan otobüs terminali, 155 şehirlerarası noktayı birbirine bağlamaktadır. İzmir satılık daire tercih edecekler, kentin gelişmiş ulaşım ağından yararlanma fırsatı elde edecektir. 

 

İzmir Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Bilgisi 

Otuz ilçe ve bu ilçelere bağlı belediyelerden oluşan kentte, çok farklı yerleşim noktaları bulunmaktadır. İzmir satılık ev düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

 • Buca
 • Karabağlar
 • Bornova
 • Konak
 • Karşıyaka
 • Bayraklı
 • Çiğli
 • Torbalı
 • Menemen 
 • Gaziemir 

 

İzmir Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre kentte toplam 2.048.028 adet konut bulunmaktadır. İzmir’de satılık evler ortalama 120 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 2880 Türk Lirası’dır. İzmir’de satılık daire alacakların yaklaşık 345.600 Türk Lirasını gözden çıkarmalıdır. Ancak bu fiyat, konut tipine ve konutun yer aldığı lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Örneğin sahibinden satılık daire İzmir Bornova  tercih edecek bir kişinin, bütçesiniz biraz esneterek 387.200 Türk Lirası ödemesi gerekebilir. İzmir’de uygun fiyata satılık daireler arayanlar ise, merkez ilçelerden uzaklaşarak  Buca, Karabağlar, Bayraklı, Çiğli, Gaziemir gibi yerleşim noktalarına göz atabilirler. Konut tipine göre ev bedelleri ise aşağıdaki gibidir :

 

 • 1+1, 58 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 191.806 Türk Lirası 
 • 2+1, 90 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 245.700 Türk Lirası
 • 3+1, 130 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 359.580   Türk Lirası 

 

Eğer İzmir satılık konut arayışınızı mutlu sonla bitirmek isterseniz, kentte yer alan emlakçılardan birine danışabilir veya sahibinden satılık müstakil ev İzmir gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Devamını oku