6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Çankaya Kiralık Konut

1.087 ilan
1
2
3
4
5

Ankara Çankaya Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Rehberi

Ankara Çankaya kiralık konut arayışında olanlar için, ilçe hakkında mutlaka bilinmesi gereken bilgileri bir yazıda derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra Çankaya’nın coğrafi özellikleri, demografik yapısı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin durumunu ve ilçedeki emlak piyasası hakkında fikir edinmiş olacaksınız. Başkent Ankara’nın en önemli ilçelerinden biri olan Çankaya, sürekli olarak gelişim göstermekte ve büyümektedir. Ankara ilinin tam ortasında bulunan ilçe, aynı zamanda ülkenin yönetim fonksiyonlarının toplandığı bir bölgede yer almaktadır.  Ankara’nın simgesi olan Atakule, Kocatepe Camisi, Çankaya Köşkü ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

 

İlçenin Demografik Yapısı

Ankara Çankaya kiralık konut arayanlar, ilçedeki yoğun nüfusun emlak piyasasını bir hayli canlandırdığının farkında olmalıdırlar. Zira Çankaya ilçesi, Ankara’nın en yüksek nüfusa sahip bölgesidir. 2018 Yılı TÜİK verilerine göre 921.999 kişi, ilçede ikamet etmektedir. Nüfusun %48.03’ünü erkekler, %51.97’sini ise kadınlar oluşturmaktadır.  Bu denli büyük bir nüfusa ev sahipliği yapan Çankaya, yalnız Ankara’nın değil, tüm Türkiye’nin en kalabalık ilçesidir. Ayrıca gün içerisinde ilçenin nüfusu iki milyonu bulmaktadır. 

 

Çankaya Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Coğrafi Konumu ve İklimi

İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya Bölgesi’nde yer alan Çankaya’nın kuzeydoğusunda Mamak ve Altındağ, güneyinde Gölbaşı, batısında ise Etimesgut ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin Ankara’nın merkezinde konumlanması Ankara Çankaya kiralık daire arayanların sayısında ciddi bir artışa neden olmuştur. Orta Anadolu’nun düzlük arazilerine kurulmuş olan ilçede karasal iklim hakimdir. Bu sebeple, yazlar kurak ve sıcak,  kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

 

Ankara Çankaya Kiralık Konut Tercih Edecekler İçin Mahalle Bilgisi

Çankaya ilçesinde toplamda 124 mahalle bulunmaktadır ve bu mahallelerin 99’u merkezde yer almaktadır. Merkez mahalleleri nüfusun %77’ini içerisinde barındırmaktadır. Merkeze en uzak mahalle ise 57,3 kilometre uzaklıkta yer alan Akarlar’dır. En yüksek nüfusa sahip olan mahalle ise Birlik Mahallesi’dir. Ankara kiralık daire arayanlar için aşağıda merkezde yer alan bazı mahalleler sıralanmıştır :

 

 • Birlik Mahallesi
 • Üniversiteler Mahallesi
 • Alacaatlı Mahallesi
 • Emek Mahallesi
 • Harbiye Mahallesi
 • Yaşamkent Mahallesi
 • Prof. Dr. Ahmet Kışlalı Mahallesi
 • Mutlukent Mahallesi
 • İşçi Blokları Mahallesi
 • Mürsel Uluç Mahallesi

 

İlçedeki Eğitim ve Sağlık Hizmetlerinin Durumu

Hiç şüphesiz Ankara Çankaya kiralık konut arayışı içerisinde olanlar, ilçedeki eğitim ve sağlık hizmetlerinin durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Çok sayıda eğitim kurumuna sahip olan ilçede, yüzden fazla ilköğretim okulu ve lise bulunmaktadır. Ayrıca ilçede dokuz adet üniversite eğitim vermektedir.

 

 • Devlet Üniversiteleri :  Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Vakıf Üniversiteleri: Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversites, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, TED Üniversitesİ.

 

Ankara kiralık daire tercih edecekler, sağlık yönünden oldukça gelişmiş bir ilçede yaşamlarını sürdürme olanağı bulacaklar. Zira ilçede tam teşekküllü kırk farklı sağlık kurumu vardır.

 

Ankara Çankaya Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

Ankara’nın merkezinde yer alan ilçe, sahip olduğu imkanlarla tam bir cazibe merkezidir. Bu sebeple ilçede kira piyasası oldukça hareketlidir. EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre toplamda 474.300 adet konut bu bölgede yer almaktadır ve konut başına düşen kişi sayısı 2,91 olarak hesaplanmıştır. İlçedeki evler ortalama 120 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir ve ortalama birim kira 11 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bir başka şekilde söylemek gerekirse, Ankara kiralık daire tercih edeceklerin yaklaşık 1286 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir. Eğer Ankara Çankaya kiralık konut arayışınız devam ediyorsa, size en yakın emlakçıya başvurabilir veya Ankara Çankaya sahibinden kiralık gibi ilanlara göz gezdirmek amacıyla EmlakJet listeleme sayfalarına bakabilirsiniz.

Devamını oku