6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

İhsaniye Kiralık Konut

14 ilan

İhsaniye Kiralık Konut Düşünenlere Önemli Bilgiler

İhsaniye kiralık konut arayışındakiler için, ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi bu yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçe hakkında fikir sahibi olacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. İhsaniye, İç Anadolu Bölgesi’nin kavşak noktalarından birinde yer alan Afyonkarahisar şehrine bağlı bir ilçedir. Semt, 909 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine yayılmıştır ve denizden yüksekliği yaklaşık 1100 metredir. Denizden uzak ve dağlarla çevrili olan ilçede karasal iklim hakimdir. Bu sebeple de kısa süren yazlar çok sıcak geçerken, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlıdır. Yağışın genellikle kar şeklinde düştüğü ilçede,  karlı gün sayısı yirmiyi geçmekte ve bölge aylarca karla örtülü kalabilmektedir. 

İhsaniye Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomisi

İhsaniye kiralık ev tercih edecekler için, bir diğer önemli nokta bölgedeki ekonomik faaliyetlerin durumu ve çeşitliliğidir. İlçedeki en temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Hayvancılığın ardından tarım ve ticaret gelmektedir. İlçede endüstriyel ürünler olan, patates, ayçiçeği ve haşhaş üretimi yapılmaktadır. Modern hayvancılık yöntemlerinin kullanıldığı semtte daha çok büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Yetiştirilen mandaların sütlerinden, dünyaca ünlü manda kaymağı yapılmaktadır ve bu ürünün ekonomik getirisi bir hayli fazladır. Tüm bunların dışında, ilçede iki büyük un fabrikası ve madensuyu işleme tesisi bulunmaktadır. Yerel halkın önemli bir kısmına istihdam olanağı sağlayan bu işletmeler, kent merkezinden 25 kilometre uzakta yer almaktadır. Sonuç olarak, eğer tarım veya hayvancılık ile ilgileniyorsanız, İhsaniye kiralık daire tercihiniz son derece isabetli oalcaktır.

İhsaniye Kiralık Konut Seçeceklere Demografi Bilgisi

Afyonkarahisar’ın en kalabalık dokuzuncu yerleşim birimi olan İhsaniye ilçenin nüfusu, 01 Şubat 2019 yılında yayınlanmış TÜİK Raporu’na göre 28.603 kişiden oluşmaktadır. İlçede ikamet edenlerin %49.81’i kadın geriye kalanı ise erkektir.  2017 yılına kadar nüfusu azalan ilçenin, 2018 yılında popülasyon %3.54’lük bir artış göstermiştir. Nüfusun büyük bir bölümü kasaba ve köylerde yaşamaktadır. İlçe, sekiz belde, 23 köy ve beş mahalleden meydana gelmektedir. Afyonkarahisar İhsaniye kiralık ev düşünenler, aşağıdaki yerleşim merkezlerinden birini seçebilirler: 

  • Kervansaray Mahallesi
  • Fatih Mahallesi
  • Yunus Emre Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Atatürk Mahallesi
  • Şahinler Köyü
  • Türbe Köyü
  • Pınar Köyü
  • Zafer köyü
  • Esentepe Köyü 

İhsaniye Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’na göre ilçede toplam 9724 adet konut, 1542 tane de işyeri bulunmaktadır. Bölgede bir evde ortalama 3.69 kişi yaşamını sürdürmektedir. İhsaniye’de kiralık evler ortalama 85 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen kira bedeli 7 Türk Lirası’dır. İhsaniye kiralık daire tercihinde bulunacak bir kişinin yaklaşık 637 Türk Lirası kira bedeli ödemesi gerekecektir. Ancak tercih edeceğiniz konut tipi ve konutun yer aldığı lokasyon kira bedelini arttırabilir veya azaltabilir. Örneğin ilçede çok az sayıda bulunan 1+1 konut tipine sahip evler, çok daha yüksek fiyatlarda kira bedeline sahiptir. Örneğin ilçe merkezindeki 82 metrekarelik kullanım alanına sahip bir evin ortalama kira bedeli 755 Türk Lirası’dır. Dolayısı ile bütçenizi, konuttan beklentileriniz doğrultusunda oluşturmanızda yarar olacaktır. 

Eğer İhsaniye kiralık konut arayışınızı bir adım ileriye götürmek isterseniz, ilçedeki emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden İhsaniye kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

Devamını oku