6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Sarıçam Kiralık Konut

298 ilan
1
2
3
4
5

Sarıçam Kiralık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Sarıçam kiralık konut düşünenlere ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. İlçenin coğrafi konumundan, ekonomisine, mahallelerinden emlak piyasasına kadar birçok konut hakkında bilgi sahibi olacağınız bu yazıyı okuduktan sonra hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız.  Türkiye’nin sosyo-ekonomik seviyesi en yüksek beşinci kenti olan Adana’nın merkez ilçelerinden biri olan Sarıçam 770 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği ise yaklaşık olarak 21 metredir. Sarıçam, doğusında Ceyhan, kuzeyinde İmamoğlu, güneyinde Yüreğir, batısında Karaisalı ve Çukurova ilçeleri ile komşudur. Seyhan ve Çatalan Barajlarına da ev sahipliği yapan ilçe, Adana’nın en hızlı gelişen semtlerinden biridir. Semt sınırları içerisinde yer alan Çukurova Üniversitesi ise Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından biridir. 

Sarıçam Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Ekonomik Yapısı

Sarıçam kiralık ev arayanlar, semtin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Özellikle başka illerden gelerek, ilçede ikamet edeceklerin bu konu hakkında bazı soru işaretleri olabilir. Yerel halkının önemli bir kısmının tarım ve hayvancılık ile uğraştığı ilçede, tarıma dayalı sanayi gelişmiştir. Özellikle süt ve süt ürünleri üzerine, birçok imalathane ve tesis bulunmaktadır. Türkiye’de en çok kıl keçisinin yetiştirildiği Sarıçam’da, yine aynı sanayi koluna dayalı fabrikalar bulunmakta ve bin kişiden fazlasına istihdam olanağı sağlamaktadır. Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ni de bünyesinde barındıran Sarıçam ilçesinde, buğday, arpa ve pamuk üretimi çok yaygındır. İsmini semtin kuzey hattında yer alan ormanlardan alan ilçede, ormancılık ile ilgilenen oldukça az kişi bulunmaktadır. 

Sarıçam Kiralık Konut Bakanlara Mahalle Bilgisi

Sarıçam’da yaşamını sürdüren kişilerin sayısı 01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporuna göre,  173.154’tür. İlçede ikamet edenlerin %48.94’ü kadın, geriye kalan %51.06’sı erkektir. Popülasyon artış hızı %5.59 olarak hesaplanmıştır. 68 mahalleden oluşan ilçenin yirmi adet merkez mahallesi bulunmaktadır. Merkez mahallerin toplam nüfusu ise 118.506 kişidir. Sarıçam’da kiralık evler merkez mahallelerde yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple Sarıçam kiralık daire arayışı aktif bir şekilde devam edenler, bölgenin en gelişmiş on merkez mahallesinde araştırmalarını yoğunlaştırabilirler. 

 • Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 
 • Gültepe Mahallesi
 • Yeşiltepe Mahallesi
 • Şahintepe Mahallesi
 • Orhangazi Mahallesi
 • Yıldırım Beyazıt Mahallesi
 • Yavuz Sultan Selim Mahallesi
 • Osmangazi Mahallesi
 • Balcalı Mahallesi
 • Beyceli Mahallesi

Sarıçam Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’na göre Sarıçam’da kiralık evler ortalama 124 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. Bu bilgiden hareketle, Sarıçam kiralık ev tercih edecek bir kişinin her ay ortalama 717 Türk Lirası kira ödeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak bu ortalama rakam, seçeceğiniz konut tipi ve konutun özelliklerinden etkilenmektedir. Örneğin Adana Sarıçam eşyalı kiralık daire düşünüyorsanız, bütçenizi biraz daha yukarılara çekmeniz gerekebilir. Daha uygun kira bedeline sahip konut arıyorsanız da Adana Sarıçam Toki kiralık daire ilanlarına göz gezdirebilirsiniz.  Konut tipine göre kira bedelleri ortalama aşağıdaki gibidir:

 • 1+1, 62 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 608 Türk Lirası
 • 2+1, 110 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 637 Türk Lirası
 • 3+1, 150 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 780  Türk Lirası

Eğer, Sarıçam kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden irtibata geçebilir veya sahibinden Adana Sarıçam kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Devamını oku