6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Amasya Merkez Kiralık Konut

3 ilan

Amasya Merkez Kiralık Konut Arayanlara İl Rehberi

Amasya Merkez kiralık konut düşünenler için, il hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, kenti daha yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Amasya, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Karadeniz’in ise orta kısmında yer almaktadır. Bilinen ilk ismi “Amaseia” olan ilde, ilk çağlarda Amazonlar’ın yaşadığı bilinmektedir. Şehrin doğusunda Tokat, güneyinde yine Tokat ve Yozgat, batısında Çorum, kuzeyinde ise Samsun illeri yer almaktadır. Amasya, 5.701 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Kentin denizden yüksekliği ise ortalama 1150 metredir. Ancak bu rakam il merkezinde 411 metreye kadar düşmektedir. Kente en yakın 92 kilometrelik uzaklığı ile Çorum iken, Amasya İstanbul’dan 671 kilometre uzakta yer almaktadır. 

Amasya Merkez Kiralık Konut Düşünenlere Kentin Ekonomisi

Amasya Merkez kiralık daire arayışı devam edenler, kentin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Özellikle başka şehirlerden gelerek buraya yerleşenler için bu oldukça önemli bir bilgidir. Amasya’da tarım, hayvancılık ve sanayi gelişmiştir. Vadi boylarında zengin alüvyonlu topraklar üzerinde tahıl tarımı yapılır. Taşova ve Suluova Türkiye’nin buğday ambarlarındandır. Ayrıca ilde üretilen tütün dünyaca ünlüdür. Meyve ve sebzenin bolca üretildiği şehrin, en ünlü yiyeceği ise elmadır. Bölgede yetiştirilen elmalar, civarda bulunan il ve ilçelere gönderilirler. Arazi yapısının uygunluğu nedeniyle, bölgede çokça otlak bulunmaktadır. Büyükbaş hayvan bakımının yaygın olduğu Amasya’da, arıcılık da gelişmiştir. Son olarak ilde, tarıma bağlı sanayi gelişmiştir. Şehir merkezinde şeker, un ve maya fabrikaları bulunmaktadır. Amasya Merkez kiralık ev tercih edecekler, bu fabrikalarda istihdam olanağı bulabilirler.

Amasya Merkez Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlin Demografik Yapısı

01 Şubat 2019 Tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, kentte toplam 337.508 kişi yaşamını sürdürmektedir. Kent merkezinde ise 149.084 kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin %51.26’sı erkek, geriye kalan %48.74’ü kadındır. Kent merkezinde nüfus artış hızı %3.69 olarak hesaplanmıştır. İlçedeki en kalabalık on yerleşim birimi aşağıda sıralanmıştır. Amasya Merkez kiralık ev arayanlar bu yerleşim birimlerinden birinde veya birkaçında arayışlarını yoğunlaştırabilirler :

 • Şeyhcui Mahallesi 
 • Hacılar Meydanı Mahallesi 
 • Bahçeleriçi Mahallesi
 • Ellibeşevler Mahallesi
 • Yazı Bağları Mahallesi
 • Hızırpaşa Mahallesi
 • Kiralıdere Mahallesi
 • Beyazıtpaşa Mahallesi
 • Helvacı Mahallesi
 • İhsaniye Mahallesi

Şeyhcui Mahallesi 22.049 kişilik nüfusu ile ilçenin en kalabalık yerleşim birimidir ve emlak piyasası bu sebeple oldukça hareketlidir. 

Amasya Merkez Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’na göre, ilçede toplam 50.807 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 3.07’dir. Amasya Merkez kiralık evler ortalama 115 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen ortalama birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. İlçedeki ortalama kiralar ise 675 Türk Lirası’dır. Dolayısı ile Amasya Merkez kiralık daire tercihinde bulunmayı düşünenler, bu tür kira bedellerini ödemeyi göze almalıdırlar. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibidir:

 • 1+1, 60 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kira bedeli 798 TL
 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kira bedeli 599 TL
 • 3+1, 140 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kira bedeli 739 TL

Eğer Amasya Merkez kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden iletişime geçebilir veya sahibinden Amasya Merkez kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Devamını oku