6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Adıyaman Merkez Kiralık Konut

5 ilan

Adıyaman Merkez Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Yol Haritası

Emlakjet olarak konut kiralamak isteyen vatandaşlara yardımcı olarak istedikleri evleri bulmalarına yardımcı oluyoruz. Adıyaman Merkez kiralık konut arayan vatandaşlarımız için hazırlamış olduğumuz rehberimiz ile bölgeyi tanımak için internette yapılan saatler süren araştırmalara son veriyoruz. Ekibimiz tarafından hazırlanan rehber ile, ilçenin iklim, nüfus, eğitim, sağlık, mahalleleri ve konut kira piyasası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Adıyaman Merkez ilçesinin yerleşim tarihi ilk uygarlık dönemlerine denk gelmektedir. Bölge, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Hurri, Kommagene, Bizans ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. 7. Yüzyılın başlaması ile birlikte bölgede İslamiyet izleri görülmeye başlanmıştır. 958 yılından sonra Bizans Devleti’nin hakimiyetine giren bölge, 11. Yüzyılda Türklerin hakimiyetine girmiştir. 1515 yılına gelindiğinde Osmanlı Devleti egemenliği altına giren bölge, 1519 yılında Maraş eyaletine bağlanmıştır. Tanzimat Dönemi sonrasında 1841’de kaza statüsüne kavuşan bölge, 1849 yılına gelindiğinde Diyerbekir’e bağlanmıştır. Cumhuriyet Dönemi’ne gelindiğinde ise 1954 yılında Adıyaman ilinin kurulması ile birlikte ilçe statüsüne kavuşan Adıyaman merkez kiralık konut arayan vatandaşların önemli tercihleri arasında yer almaktadır.

 

Adıyaman Merkez Kiralık Konut Arayanlar İçin Konut Kira Ortalamaları

Emlakjet Bölge Raporu Nisan 2019 verilerine göre Adıyaman merkez kiralık konut arayan kişiler ilçede 24 bin 721 adet konut ve 4 bin 893 adet iş yeri bulunduğu bilgisine ulaşmaktadır. Hane başına 3,19 kişinin düştüğü ilçede konutların ortalama metrekare alanı 140 metrekaredir. Konutların metrekare başına düşen birim kira değeri 5 TL olarak tespit edilirken, ortalama konut kiralarının 762 TL olduğu tespit edildi. Adıyaman Merkez kiralık ev arayanlar için konut tipine göre kira dağılımı şöyledir:

 

  • 1+1: 50 metrekare – 712 TL
  • 2+1: 120 metrekare - 734 TL
  • 3+1: 160 metrekare - 784 TL
  • 4+1: 210 metrekare - 1.075 TL

 

Adıyaman Merkez Kiralık Konut Arayan Kişiler İçin İlçe Eğitim Bilgisi

Çocuklu aileler için yaşayacakları bölge içerisinde eğitim kurumlarının olması oldukça önemlidir. İlçe içerisinde ilkokul, ortaokul, halk eğitim merkezi, anaokulu ve lise olmak üzere toplam 244 adet okul bulunmaktadır. Eğitim olanakları anlamında gelişmiş olan ilçe aileler tardından yoğun olarak tercih edilmektedir, bundan dolayı Adıyaman Merkez kiralık konut arayışında olan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. İlçenin yüzölçümünün çok büyük olmamasından ötürü çocuklu ailelerin inceleyebilecekleri Adıyaman Merkez kiralık daire seçeneklerinin çoğunun yakınında okul yer almaktadır. Bu okullardan birkaçı: Bereketli İlkokulu, Aşağısöğütlü İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy Fen Lisesi, Besni İbn - i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çakırhöyük İlkokulu, Dikilitaş Halil Ağar İlkokulu, Besni Anadolu İmam Hatip Lisesi, İstiklal Anaokulu, Şehit Er Serdar Küpeli Ortaokulu, Şehit Recep İnce, Namık Kemal İlkokulu.

 

Adıyaman Merkez Kiralık Konut Arayan Vatandaşlar İçin Mahalle Bilgisi

1954 yılında ilçe statüsüne kavuşan ilçe, 49 mahalleden oluşmaktadır. Adıyaman Merkez kiralık konut arayan vatandaşların tercih edebileceği mahalleler şunlardır: Cumhuriyet Mahallesi, Alitaşı Mahallesi, Barbaros Hayrettin Mahallesi, Altınşehir Mahallesi, Bahçecik Mahallesi, Fatih Mahallesi, Çatderesi Mahallesi, Eskisaray Mahallesi, Çimenke Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gazi Mahallesi, Esence Mahallesi, Hasankan Mahallesi, Kayalık Mahallesi, Hocaömer Mahallesi, Karaçalı Mahallesi, Kapcami Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İncekoz Mahallesi, İmamağa Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Malazgit Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mehmet Akif Mahallesi, Mara Mahallesi, Varlık Mahallesi, Musalla Mahallesi, Yeni Mahallesi, Türkiye Petroller Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Yeni Sanayi Mahallesi ve en çok aranan mahallelerden olan, Adıyaman Bahcelievler Mahallesi kiralık evler ve Adıyaman Karapınar Mahallesi kiralık evler için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devamını oku