6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48
6101F938-5DC2-429F-B438-8DEE4E6E0D48

Yakutiye Kiralık Daire

41 ilan
1
2

Yakutiye Kiralık Daire Arayanlara Özel Bilgiler

Yakutiye kiralık daire bakan EmlakJet ziyaretçilerine özel hazırladığımız yazımızda ilçenin emlak piyasasından tarihine kadar birçok noktasına değindik. Yakutiye, Erzurum’un merkez ilçelerinden biridir. İlçenin kuzeyinde Tortum, güneyinde Palandöken, doğusunda Pasinler ve güneyinde Aziziye ilçeleri yer alır. Toplam 945 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1879 metredir. Bölgeye karasal iklim tipi hakimdir. 

Yakutiye Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bölge ismini Yakutiye Medresesinden almıştır. Bu medrese İlhanlı sultanı Olcayto Han döneminde yaptırılmıştır. Milattan Sonra 480 ile 450 yılları arasında Bizans İmparatoru olan II. Teodosious döneminde bölge ve çevresi işgal altına alınmıştır. Bizans komutanlarından olan Anatolia bir tepe üstüne Erzurum Kalesini yaptırmıştır. 11. Yüzyılda Malazgirt Zaferinden sonra bölge Selçukluların denetimine girmiştir. Akkoyunlular, İlhanlılar, ve Karakoyunlu Devletlerinin de hakimiyet alanına geçen bölge Osmanlı topraklarına Yavuz Sultan Selim döneminde geçmiştir. Bölgede bulunan tarihi yapıların birçoğu Selçukların ve Saltukluların zamanından izler taşır. Bu tarihi yapılar arasında Yakutiye Medresesi, Cimcime Sultan Kümbeti, Erzurum Kalesi, Kale Mescidi, Gümüşlü Kümbet, Ulu Camii, Rüstem Paşa Bedesteni, Saat Kulesi, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Rabia Hatun Kümbeti, Lala Paşa Camii ve Karanlık Kümbet yer alır. 

Yakutiye Kiralık Daire Bakanlara Eğitim Kurumları

İlçenin ilkokulları; Edip Somunoğlu İlkokulu, İbrahim Hakkı İlkokulu, Abdürrahim Şerif Beygu İlkokulu, İsmetpaşa İlkokulu, Dumlupınar İlkokulu, Veysefendi İlkokulu, Erzurum Görme Engelliler İlkokulu, Vali Hafızpaşa İlkokulu, Sabancı İlkokulu, Celal Akın İlkokulu, Hava Meydan Komutanlığı 75.Yıl İlkokulu,1071 Malazgirt İlkokulu, Çayırtepe İlkokulu, Ömer Nasuhi Bilmen İlkokuludur. Başlıca ortaokullar; Gazi Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Ahmet Yesevi Ortaokulu, Erzurum Görme Engelliler Ortaokulu, Erzurumlu Emrah Ortaokulu, Şehitler Ortaokulu, Hava Meydan Komutanlığı 75.Yıl Ortaokulu, 1071 Malazgirt Ortaokulu, 50. Yıl Ortaokulu, Çayırtepe Ortaokulu, Kültür Kurumu Ortaokulu, Dadaş Ortaokulu, Sabancı Ortaokulu, Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulu,23 Temmuz Ortaokuludur. Başlıca liseleri; Erzurum Anadolu İmam Hatip Lisesi, Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erzurum Anadolu Lisesi, Yakutiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mecidiye Anadolu Lisesi, Erzurum Özel Eğitim Meslek Lisesi, Şükrüpaşa Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Harput Kapı Anadolu Lisesidir. Yakutiye kiralık ev arayışlarınızda okul çağına giden çocuğunuz varsa okullara ulaşımı kolay olan bölgeden ev aramayı tercih edebilirsiniz. 

Yakutiye Kiralık Daire Fiyatları

Ağustos 2019 EmlakJet bölge raporundaki verileri incelediğimizde ilçedeki konut sayısının 68.630 ve işyeri sayısının 16.393 olduğu görürüz. Bu konutların ortalama boyutları ise 155 metrekare olarak karşımıza çıkar. Ortalama kiralık daire fiyatı 935 Türk Lirasıdır. Birim kira yani metrekareye denk gelen kira bedeli 6 Türk Lirasıdır. Ortalama Yakutiye kiralık daire fiyatları alanları ve oda sayılarına göre aşağıdaki gibidir. 

  • 1+1, 80 metrekare bir dairenin kirası 677 Türk Lirası,
  • 2+1, 110 metrekare bir dairenin kirası 755 Türk Lirası,
  • 3+1, 160 metrekare bir dairenin kirası 930 Türk Lirası,
  • 4+1, 190 metrekare bir dairenin kirası 1.115 Türk Lirası ve
  • 5+1, 230 metrekare bir dairenin kirası 1.392 Türk Lirasıdır.

Ev arayışınız aktifse ilgili ilanlara en kolay EmlakJet üzerinden göz artabilirsiniz. İster temelli yaşamak için ister kısa süreliğine kalmak için ev arıyorsanız bütün ilanlara sitemizden ulaşabilirsiniz. Yakutiye günlük kiralık daire ilanlarına sitemizden göz atabilirsiniz. 

Devamını oku