2019 Ocak REIDIN GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Yayınlandı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların yüzde 22’sinin bitmiş, yüzde 78’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Ocak ayında, stok erime hızı yüzde 3.3 oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 yılı Ocak ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Ocak ayında gerçekleştirilen yeni konut satışlarında peşinat ve banka kredisi kullanım oranı artarken, senet kullanım oranının azaldığını görüyoruz. Banka kredisi kullanım oranı Aralık ayında yüzde 4 gibi son derece düşük bir seviyeye gerilemişti. Ancak Ocak ayında bu oranın 6 puanlık bir artışla yüzde 10’a yükselmesi, faiz oranlarının yüzde 2’nin altına inmesiyle birlikte banka kredisi kullanımında tekrar hareketlilik başladığına işaret ediyor. Ayrıca yeni konut satışlarına yansıyan fiyat artışının yüzde 0.05 gibi düşük bir seviyede gerçekleşmesi, markalı konut üreticilerinin fiyat artışına gitmediğini gösteriyor” dedi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak sonuçlarına göre konut kredisi kullanımı azaldı

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa, Ocak ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “ REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak sonuçlarına göre, bir önceki aya göre yüzde 0.05, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.79 oranında artış gerçekleşti. Aylık ve yıllık bazdaki bu artış oranları gerek üretici fiyat endeksi gerekse bina maliyet endeksi artış oranlarının altında kalmaktadır. 2019 yılının ilk ayında satışlarda senet kullanım oranı yüzde 38, aynı dönemde ise banka kredisi kullanım oranı yüzde 10 düzeyinde oluşmuştur. Özellikle banka kredisi kullanım oranının hem geçen ay hem bu ay düşük oranlarda kalması, konut kredi faizlerindeki hızlı yükselişin sonucudur. Diğer taraftan Ocak ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar ise son 6 aylık ortalamanın altında kaldı.”

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 Ocak sonuçlarına göre markalı konut satışlarında artış

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 Ocak sonuçlarına göre; Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.05, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 83.90 oranında nominal artış gerçekleşti. Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Ocak ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.49 oranında azalış; 2+1 konut tipinde yüzde 0.11 oranında artış, 3+1 konut tipinde yüzde 0.48 oranında artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.31 oranında azalış yaşandı. Ocak ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 46 oranında 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre banka kredisi kullanımı azaldı

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Ocak ayında peşinat kullanım oranı yüzde 52, banka kredisi kullanım oranı yüzde 10 ve senet kullanım oranı yüzde 38 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Bir önceki ayda peşinat kullanımı yüzde 42, senet kullanımı yüzde 54, banka kredisi kullanımı ise yüzde 4 oranında gerçekleşmişti. Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ocak ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 3.3 oranında erime gözlendi. Ocak ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 22’si bitmiş, yüzde 78’i bitmemiş konut stoklarından oluştu.

Popüler İçerikler
TOKİ 3 bin 926 Adet Konutu Uygun Fiyatlarla Satışa Sundu
Devamını oku
14 Ocak 2019
Kentsel Dönüşüm Projeleri İkiye Ayrıldı
Devamını oku
12 Ocak 2019